S krízou by padol dolár, ale aj euro a ďalšie meny. Víťazmi by boli štáty s vyššími zlatými rezervami.

Svetová cena zlata vystrelila hore, čo vyvoláva otázniky o možnom príchode ďalšej krízy. Aj v úvode roka 2008 totiž investori v predtuche hospodárskej recesie skupovali zlato, po čom ceny prudko stúpli.

Globálna kríza napokon na jeseň 2008 naozaj prišla po páde americkej banky Lehman Brothers. Cena zlata v danom období vzrástla o neuveriteľných 270 percent a koncom roku 2010 atakovala hranicu 1 900 dolárov za jednu trójsku uncu. Aktuálne stojí zlato viac ako 1 200 dolárov za uncu a za dva roky zdraželo o pätinu.

Podľa Svetovej rady pre zlato sa len za prvých 6 mesiacov tohto roku zvýšili zlaté rezervy centrálnych bánk o 193,3 tony. Aj pre hrozbou krízy sa vyššími zlatými rezervami snažia ochrániť hlavne centrálne banky Ruska, Číny, Turecka či Kazachstanu. Prichádzajúca zlatá horúčka začína postupne zasahovať aj Európu a minulý týždeň desaťnásobne zvýšila svoje zlaté rezervy maďarská centrálna banka. Aj po prudkom zvýšení zlatých rezerv na 31,5 tony majú naši južní susedia približne rovnaké zásoby žltého kovu ako Slováci.Celý článek: