Investiční zlato

Možností jak a do čeho investovat vydělané peníze je mnoho. Přes bankovní účty, podílové fondy, akcie, dluhopisy, nemovitosti či zlato. Nás však zajímá investice do zlata, která má více forem. Ty můžeme rozdělit na investice do fyzického zlata nebo do zlata papírového.

„Za investiční zlato se považují mince a cihly, které si lidé nepořizují z důvodu sběratelských či
numismatických, ale jako uchovatel hodnoty papírových peněz.“

Zlato jako tradiční platidlo

Od 6. století před naším letopočtem  se zlato používalo pro směnu jako peníze. Uchovávalo hodnotu nejen mezi lidmi, ale také mezi zeměmi. Po skončení Brettonwoodského měnového systému na počátku 70. let 20. století přestalo být zlato platidlem, ale stále je vnímáno jako jeden z nejjistějších a nejpevnějších uchovatelů hodnot vůbec.

Zlato jako uchovatel hodnot

Zlato je velice dobrým uchovatelem hodnot i v případě krizí, kde je možné zlato koupit v podobě investičních slitků (cihel) a mincí nebo  pamětních medailí a mincí. V případě pamětních mincí a medailí je hodnota závislá nejen na ceně zlata, ale sběratelské hodnotě dané mince. Hodnota zlata může poklesnout v období krize, kdy se lidé přestanou věnovat sběratelství a začnou více šetřit, ale na druhou stranu jeho cena půjde v době krize pravděpodobně nahoru. Hodnota šperků ze zlata se odvíjí nejen od výrobní marže, ceny zlata, ale často je zde připočtena umělecká hodnota.

S ohledem na vlastnosti zlata je jeho uchování i přesouvání z místa na místo velice jednoduché. Zlato má vysokou hustotu a hodnotu, což je velmi výhodné. Jinou nepopiratelnou výhodou zlata je, že postupem času nepodléhá korozi.

Zlato a ostatní cenná aktiva jsou aktivem hmotným a likvidním. To znamená, že je snadno obchodovatelné. Naproti tomu nemovitosti, ačkoliv jsou hmotné, tak rozhodně nejsou jednoduše obchodovatelné. Další výhodou investičního zlata je, že jeho dodávka je osvobozena od DPH podle § 92 Zákona o dani.

Zlaté mince a medaile

Zlato si zpravidla můžete nakoupit po slitcích nebo mincích, které mají různé hmotnosti od několika gramů až po kilogramy zlata. Hodnota zlata rapidně klesá jednak dle hmotnosti koupeného slitku, ale také s objemem zlata. Pro některé burzy jsou ceny uváděny až nad 10 kg.
Investiční zlaté mince emituje Česká národní banka od roku 1993. Jejich ražbu má na starosti Česká mincovna, která se řídí pětiletými emisními plány. Mince lze použít jako investiční zlato, což není v posledních letech úplně možné, jelikož jejich poptávka mezi sběrateli mnohokrát navyšuje hodnotu samotného kovu.

Nejlepší pro investice jsou celosvětově uznávané investiční mince, které sice nemají tak vysoké sběratelské prémium, ale jsou likvidní v zemích mimo Evropu. Likviditu zlatých mincí můžete dobře posoudit podle certifikátu IRA Acceptable penzijního fondu USA.

Chytrá investice do budoucnosti

Klientům, kteří touží rozumně zúročit své peníze doporučujeme právě nákup zlata, který je jedním z tradičních a spolehlivých typů investic. Důvody jsou zcela jasné. Jeho cena neustále roste, je stabilní a zaručuje dlouhodobé uchování hodnoty investice. Pro nákup zlata je možné najít pragmatický důvodů, který pracuje s teorií, že se finanční svět zhroutí a pouze zlato v jeho fyzické podobě si hodnotu uchová.

Pokud máte zájem o místo na našem bezplatném semináři ohledně investování a financí, přihlašte si svoje místo ZDE.

Pokud máte doplňující dotazy nebo chcete poradit s nákupem zlata u naší společnosti, zavolejte nám na telefon +420 776 834 788, nebo napište na náš email info@att-investments.eu.