Bank of England je centrální bankou Velké Británie. Založena byla Skotem Williamem Patersonem s cílem stát se vládní bankou, a to už roku 1694. Ve stejném roce začala banka vydávat i první anglické bankovky. Její sídlo se původně nacházelo nad antickým Mithrasovým chrámem u Walbrooku (Mithras byl mimo jiné bohem obchodu), v roce 1734 se však přestěhovala do současné lokality na Threadneedle Street.
Nedávno jídelna, dnes sklad zlata
Jednou z úloh centrální banky je správa zlaté rezervy, a té má, zdá se, Velká Británie požehnaně. Kde přesně se zásoby zlata nachází, banka nezveřejňuje. Je totiž jasné, že by i přes přísná bezpečnostní pravidla, která tu panují, mohly lákat řadu nenechavců. Ví se jen, že na trezor byla přestavěna stará klenutá jídelna hluboko pod ulicemi hlavního města. A kde se tato informace vzala? Na stěnách jednoho z trezorů jsou stále viditelné plakáty z čtyřicátých let, z doby, kdy byla tato místnost využívána právě k těmto účelům. Plakáty zachytily fotoaparáty novinářů, které banka čas od času za dohledu do trezoru pustí.
Klíč na tři stopy
Za druhé světové války se právě v těchto prostorách nacházely protiletecké kryty pro zaměstnance. Stěny jsou proto zesíleny, aby vydržely i případný bombový útok. Jinak není na hale na první pohled nic výjimečného. Zlato je uloženo v jednotných modrých kovových regálech proložených dřevěnými policemi a místnost osvětlují jasné zářivky. K odemknutí dveří slouží klíče dlouhé tři stopy (přes 90 cm).
Cihla s majitelem
Všechen cenný kov, který se ve skladech Bank of England nachází, však nepatří Velké Británii. Své zlaté zásoby tu mají nejen všechny země patřící do Commonwealthu (Austrálie, Kanada, Indie a další), ale i jiné státy Evropy. Například Rakousko má v Bank of England uloženo 95 % zlatých rezerv. Své zlato tu ukládají také organizace, které jsou nazývány bullion banks (soukromé banky pracující s fyzickým prutovým zlatem).
Jméno majitele je vždy vyraženo přímo na zlaté cihle, aby nemohlo dojít k záměně. Tím se banka liší od jiných institucí, které nabízejí úschovu zlata. Konkrétní cihlu či prut, které si v Bank of England majitel uloží, si také vyzvedne.
Zlaté zásoby zemí k lednu 2017 (v tunách):
- USA (8 133,5)
- Německo (3 374,1)
- Mezinárodní měnový fond (2 814)
- Itálie (2 451,8)
- Francie (2 435,8)
- Čína (1 842,6)
- Rusko (1 715,8)
- Švýcarsko (1 040)
- Japonsko (765,2)
- Nizozemsko (612,5)
Zdroj: Statista.com