V uplynulém roce se drahému kovu vedlo velmi dobře. Co do výkonnosti překonalo všechny hlavní třídy aktiv kromě akcií . Investoři i nadále přidávali zlato do svých portfolií. V dolarovém vyjádření se ceny zlata loni zvedly o 13,5 procenta, nejvíce od roku 2010. Loňská výkonnost na zlatě přitom nebyla anomálií. Od roku 1971, kdy skončil zlatý standard, rostlo zlato v průměru o 10 procent ročně, poznamenává také WGC.
„Výhodou zlata je, že nemůžete ztratit žádná hesla, volatilita je mnohem nižší, má udržitelný růst a investici můžete držet ve svých rukou,“ dodal Bloombergu Marburger. Zlatu se ne nadarmo říká bezpečný přístav. Tato komodita není tolik volatilní a investoři se nemusí obávat rapidních propadů jako u kryptoměn.
WGC předpokládá další, byť možná pomalejší hospodářský růst v Číně, která je největším trhem se zlatem na světě. V Indii, druhém největším trhu na světě, by se do ekonomiky mohly začít pozitivně promítat některá opatření, na příklad daň ze zboží a služeb nebo stažení některých bankovek z oběhu. Kroky jako tento by mohly mimo jiné zvýšit transparentnost. Průzkumy přitom ukazují, že rostoucí ekonomiky zlatu svědčí. Zvyšují se příjmy, což s sebou může nést větší poptávku po špercích a spotřební elektronice, kde je zlato jednou z výrobních komponent.
Zdroje : Patria , Zet