Energie z nich sálá, jsou různobarevné, lesklé a od nepaměti nás fascinují. Zejména pro svou rozmanitost se polodrahokamy staly oblíbeným módním doplňkem. Každý je jiný a má svůj unikátní příběh a význam. Postupem doby se navíc polodrahokamy staly zajímavou investiční příležitostí a tak pochopitelně nechybí ani v portfoliu produktů společnosti ATT Investments.

Rozdíl mezi drahokamy a polodrahokamy

Jediným měřítkem k rozdělení drahých kamenů na drahokamy a polodrahokamy je tvrdost daného nerostu. Ta se určuje podle Mohsovy stupnice tvrdosti. Od poloviny 20. století se však obecně používá termín drahé kameny. Ty jsou specifické barvami, čirostí, lesklostí či lomem světla.

Do kategorie polodrahokamů patří například granát (vyskytuje se i na území České republiky), topaz, křemen, nefrit či zirkon. Polodrahokamy se pak dováží hlavně z USA, Ruska, Srí Lanky nebo Thajska.

Během 18. a 19. století byla objevena nová naleziště drahých kamenů, s čímž souvisel i nárůst obchodu s těmito minerály. Zároveň s tím vznikla i vědecká mineralogie.

Naleziště drahých kamenů v České republice

Česko je bohaté na naleziště minerálů a drahých kamenů. Takových míst najdeme mnoho zejména na Vysočině. Na již zmíněný český granát můžeme narazit v oblasti Českého středohoří a naleziště jsou také u Nové Paky nebo Kolína nad Labem.

Vedle granátu jsou v Česku také ložiska vltavínu, ametystu, opálu a některých dalších drahých kamenů. Domovem vltavínu jsou především jižní Čechy, naleziště opálu pak najdeme na severu Čech, ale také ve východní části Českomoravské vrchoviny. Ametystová ložiska pak byla objevena u Klášterce nad Ohří nebo na Třebíčsku.

Polodrahokamy v katalogu ATT Investments

Jak už bylo zmíněno, polodrahokamy nemusí sloužit jen jako luxusní módní prvek, ale využít je lze i jako investiční produkt. Peníze uložené do drahých kamenů jsou totiž uložené v bezpečí. V Česku o této oblasti není až tak velké povědomí, ale v zahraničí se jedná o zcela běžný způsob investování. V Asii se staly drahé kameny v posledních letech doslova obchodním fenoménem.

Zákazníci na této investiční příležitosti oceňují zejména nízké náklady, což tedy znamená, že do polodrahokamů mohou investovat i lidé, kteří nemají prostředky na dražší produkty, kterými je třeba zlato.

V katalogu ATT Investments naleznete polodrahokamy v mnoha různých provedeních. Vyzdvihnout můžeme prsten Aurelie, jehož předností je fialový polodrahokam ametyst obklopený brilianty a zasazený do zlata. Tento prsten můžete darovat k narozeninám či k výročí.

Na drahé kameny narazíte také při výběru náušnic. Červený granát je nepřehlédnutelný na náušnicích Carla, které jsou z bílého zlata. Pro milovníky méně nápadných barev jsou pak v nabídce náušnice Chelsea s bílým opálem.