Energia z nich sála, sú rôznofarebné, lesklé a od nepamäti nás fascinujú. Predovšetkým pre svoju rozmanitosť sa polodrahokamy stali obľúbeným módnym doplnkom. Každý je iný a má svoj unikátny príbeh a význam. Postupom doby sa naviac polodrahokamy stali zaujímavou investičnou príležitosťou a tak pochopiteľne nechýbajú ani v portfóliu produktov spoločnosti ATT Investments.

Rozdiel medzi drahokamami a polodrahokamami

Jediným meradlom na rozdelenie drahých kameňov na drahokamy a polodrahokamy je tvrdosť daného nerastu. Tá sa určuje podľa Mohsovej stupnice tvrdosti. Od polovice 20. storočia sa však všeobecne používa označenie drahé kamene. Tie sú špecifické farbami, čírosťou, lesklosťou alebo lomom svetla.

Do kategórie polodrahokamov patrí napríklad granát (vyskytuje sa aj na území Českej republiky), topaz, kremeň, nefrit či zirkon. Polodrahokamy sa potom dovážajú hlavne z USA, Ruska, Srí Lanky alebo Thajska.

V priebehu 18. a 19. storočia boli objavené nové náleziská drahých kameňov, s čím súvisí i nárast obchodu s týmito minerálmi.  Súčasne s tým vznikla i veda mineralógia.

Náleziská drahých kameňov v Českej republike

Česko je bohaté na náleziská minerálov a drahých kameňov. Takýchto miest nájdeme veľa, predovšetkým na Vysočine. Na už uvedený český granát môžeme naraziť v oblasti Českého stredohoria a náleziská sú tiež pri Novej Pake alebo Kolíne nad Labem.

Popri granáte sú v Česku tiež ložiská vltavínu, ametystu, opálu a niektorých ďaľších drahých kameňov. Domovom vltavínu sú predovšetkým južné Čechy, náleziská opálu potom nájdeme na severe Čiech, ale tiež  vo východnej časti Českomoravskej vrchoviny. Ametystové ložiská potom boli objavené pri Kláštorci nad Ohří alebo na Třebíčsku.

Polodrahokamy v katalógu ATT Investments

Ako už bolo uvedené, polodrahokamy nemusia slúžiť len ako luxusný módny prvok, ale aj ako investičný produkt. Peniaze uložené do drahých kameňov sú uložené bezpečne. V Česku nie je o tejto oblasti až tak veľké povedomie, ale v zahraničí sa jedná o celkom bežný spôsob investovania. V Ázii sa drahé kamene stali v posledných rokoch doslova obchodným fenoménom.

Zákazníci na tejto investičnej príležitosti oceňujú predovšetkým nízke náklady, čo teda znamená, že do polodrahokamov môžu investovať aj ľudia, ktorí nemajú prostriedky na drahšie produkty, ktorými je napríklad zlato.

V katalógu ATT Investments nájdete polodrahokamy v množstve rôznych prevedení. Vyzdvihnúť môžeme prsteň Aurelia, ktorého prednosťou je fialový polodrahokam ametyst, obklopený briliantami a  zasadený do zlata. Tento prsteň môžete darovať k narodeninám alebo na výročie. Na drahé kamene narazíte tiež pri výbere náušníc. Červený granát je neprehliadnuteľný na náušniciach Carla, ktoré sú z bieleho zlata. Pre milovníkov menej nápadných farieb sú  v ponuke náušnice Chelsea s bielym opálom.