Obchodník se zlatem a šperky. Člověk, který se dostal ze samého dna na vrchol a míří ještě výše. Vůdce a kouč, který má rozhodně co předat. Čtěte, poučte se a bohatněte.
Čekal jste, že koronavirová epidemie spustí doslova zlatou horečku?
Čekal. Dokonce dva roky před tím jsem o tom mluvil. Nevěděli jsme, že bude koronavirus, ale že bude krize, jsme věděli. Všechny krize v historii měly nějaké důvody a akciový graf to vždycky ukázal. A ten graf byl před dvěma roky velice podobný tomu v roce 2007. Druhým důvodem jsou takzvané Kondratěvovy vlny. Každý, kdo studuje ekonomii, ví, že kapitalismus charakterizují neustále se opakující zákonitosti. O koronaviru jsme tedy neměli ponětí, ale věděli jsme, že něco visí ve vzduchu. Byli jsme tedy na krizi dobře připraveni a od března máme trojnásobně vyšší zisk než před rokem. Letošní rok je pro nás celkově rekordní.
Lidé začali kvůli pandemii nakupovat zlato ve velkém. O kolik se zvýšila poptávka Čechů po fyzickém zlatu?
Zvýšila se troj až čtyřnásobně. Jestliže jsme loni měli obrat okolo půl miliardy korun, letos je to už 1,5 mld. a to ještě není konec roku.
Poptávka po zlatu či stříbru byla prý během pandemie tak silná, že se dokonce vyprázdnily sklady. Jak tomu bylo u vás?
Děkuji za tuto otázku. Jsme jediná firma na našem trhu, která je přímo propojená se slévárnami. Na druhou stranu nastaly problémy například s dopravou, protože se přestalo létat a po silnici to vychází mnohem dráž. Nikdy se nám ale nestalo, že bychom neměli nic na skladě. V praxi nám co tři dny přichází nové zboží, takže všechny objednávky zvládáme vyřídit obratem. Jinde zákazníci čekají klidně měsíc.
Už jste to naznačil. Jak ovlivnila koronakrize váš praktický provoz nebo to, jak se zlato dopravuje?
Standardní letecký most Curych–Praha přestal fungovat, takže jsme museli poptat společnosti, které měly oprávnění vozit zboží přes hranice, což zpočátku nebylo vůbec jasné. Tyto dopravní služby se z pár set dolarů vyšplhaly na čtvrt milionu korun za zásilku. Museli jsme zdražit, ale ve výsledku to žádný větší problém nebyl.
Zažil jste v praxi někdy něco podobného?
Pro mě to bylo bezprecedentní. Zní to asi cynicky, ale na druhou stranu jsem snil o tom, že jednou něco takového zažiju.
Pamatujete si ještě roky 2007 – 2008?
Pamatuji. Když byla tehdy krize, nejdříve popadaly hypotéky, potom deriváty a pak teprve ceny nemovitostí. Komodity naopak rostly. Jestliže u akciových trhů byl propad o dvě třetiny, tak třeba cena diamantů vyrostla o 57 %. Opět se tedy vracíme k těm zákonitostem: když akciový trh roste, komodity stagnují nebo dokonce mírně klesají, v opačném případě ale komodity vždy výrazně posílí. Nejvyšší cena zlata byla v roce 2012. Když vezmeme ceny zlata od roku 2000 do dneška, každý rok jeho cena v průměru roste o 25 %. Klienti tedy opravdu mohou mít klidný spánek.
Jak si Češi vůbec stojí v porovnání se světem ve svém vztahu ke zlatu?
Zlato bylo už za první republiky standardní investiční nástroj, socialismus ale změnil myšlení lidí a se zdeformovaným pohledem na zlato se potýkáme dodnes. Lidé zkrátka v praxi zapomněli na jeho pravou hodnotu. Za všech krizí, válek nebo převratů přitom zlatý kov zachraňoval životy a i majetek. Vinou socialismu jsme toto vědění opustili a místo bohatství si lidé rovnoměrně rozdělovali bídu. Z mého pohledu by dnes každá rodina měla dát ne na populistické sliby našich politiků, ale svoji budoucnost spojit s trvalými hodnotami. Zlato nemá žádné DPH, má kdykoliv okamžitou hodnotu. To musí kvitovat každý.
Kdo zlato v době pandemie hlavně nakupuje? Velcí hráči, nebo spíš drobní zákazníci?
Dokážeme prodat jakékoliv množství komodity. Na trhu je několik multilevelových společností, které se snaží prodávat jakési spoření do zlata. Z mého pohledu ale uvádí zákazníky v omyl nesmyslnými poplatky, nesmyslnou cílovou částkou, a hlavně nesmyslnými cenami samotné suroviny. To znamená, že klient někam odkládá peníze, zlato fyzicky nemá, je údajně v zahraničí s příslibem, že jej na konci spoření dostane najednou. Jestliže platí cenu gramu a pak mu dají sto gramů, tak gram je v přepočtu nejdražší a gram ve stogramovém slitku je zhruba o 600 Kč levnější. V tom momentě tedy dochází k extrémnímu předražení. My jsme nastavili podobný produkt, ale je to splátkový program bez poplatků, kdy si klient po kouscích nakupuje jeden slitek, dospoří ho a obratem jej fyzicky získává. Z tohoto pohledu jsem přesvědčen, že jsme ten produkt velmi připodobnili jakémusi stavebnímu spoření a můžeme jej dostat do každé domácnosti.
Jedna okřídlená poučka říká, že 10 – 30 % procent majetku by mělo být ve zlatě. Je to pravda?
Je. Už Tomáš Baťa doporučoval rozdělovat majetek na tři hromádky –nemovitosti, finanční trhy a komodity. Když se dneska podíváte na český trh, většina lidí na nemovitosti nemá, akciovým trhům se vyhýbá, protože jim nerozumí a ke zhodnocení majetku využívá jen standardní nástroje, jako je penzijní připojištění nebo stavební spoření. O dalších alternativách se ale moc neví. Běžně bych přitom doporučil investovat klidně polovinu jmění dozlata, v dnešní situaci bych si dokonce dovolil říci celé jmění. Očekávám ještě další oslabení koruny a další propady.
Kdybych chtěl dát 10 – 20 % svých peněz místo do zlata řekněme do rubínů nebo smaragdů, je to racionální?
Já bych opustil smaragd, který se méně obchoduje a nemá takovou poptávku, ale držel bych se rubínu, který je velmi vzácný. Tepelně neupravovaný broušený certifikovaný rubín má roční výnos kolem 10 %. Podobně jako diamant je to koncentrovaný majetek.
Dobrý investor nakupuje v momentě, kdy je zlato levné, teď je ale na sedmiletém maximu.
Za posledního půl roku byly dny, kdy se korekce ceny zlata pohybovala v řádu 100 dolarů. Vyskytují se tedy významné anomálie, které ovlivňují velcí hráči na trhu. Jak už jsem zmínil, nejvyšší cena zlata byla v roce 2012 a 2020. Banky si už dříve všimly, že velká část peněz jim mizí v komoditách, a tak připravily na investory past v podobě tzv. papírového zlata. Investor pak v domnění, že kupuje zlato, nechával peníze ve finančním systému a šikovní hráči začali podvádět, takže prodávali více papírového zlata, než na jaké měli krytí. V roce 2012 tento stav ale vyšel na světlo boží, banky dostaly obrovské pokuty a cena zlata klesla. Od té doby však začala růst přirozeným způsobem. Většina renomovaných serverů píše, že cena zlata by měla být minimálně 2 500 dolarů za trojskou unci, což je cifra, které bychom se podle mě reálně měli dočkat v horizontu roku až dvou.
Někteří předpovídají, že by cena zlata mohla vystoupat až ke 3 000 dolarů.
Před rokem a půl stálo zlato 1 500 USD za unci, dnes je to 2 060 a myslím, že 3 000 dolarů je zcela reálných.
Často se mluví o pozitivních aspektech krizí. Vyjdeme z té, které právě čelíme, silnější?
Těžko říct. Je to spíš filozoficko-geopolitická otázka, ke které se nechci moc vyjadřovat, protože moje názory jsou v tomto směru asi poněkud nekonformní, pokud jde o to, jak krize vznikla, kdo za ní stojí a podobně.
Ve svém komoditním portfoliu ale máte i jiné položky než zlato, jak vidíte situaci okolo nich?
Každé má svoje. Rubín nebo diamant mají velikou koncentraci majetku, ale mnohem větší ztrátu hodnoty při prodeji. Brusírny, které je pak vykupují zpět, nabízejí o 30 – 40 % nižší cenu, než byla nákupní. Zlato má tento rozdíl pouze 3 % a je mnohem likvidnější, za zlato dostanete peníze obratem. Z pohledu běžné rodiny tedy zlato vede, zhruba 5 % populace má ale majetku poněkud více a tam už investice do komodit vyžadují jinou správu s investováním do různých produktů. Nedávno jsme naše portfolio rozšířili také o švýcarské hodinky Cuervo y Sobrinos, které mají dvousetletou tradici a vznikají pouze v limitovaných sériích. Existuje třeba série deseti hodinek pro celý svět. Pokud jde o Evropu, jedny se prodaly ve Francii a jedny jsme prodali my. Spousta investorů tedy dnes nenakupuje jenom zlato, ale třeba i umění nebo podobné záležitosti.V době, kdy se naše koruna opírá jen o finanční deriváty, je to nanejvýš prozíravé – vždyť my jsme vyměnili padesát kilogramů zlata za německé dluhopisy. Z mého pohledu to byla vlastizrada. Nebo minimálně chyba.
Říkáte, že vaším primárním zájmem je budování vztahu s klientem. V čem přesně tato práce spočívá?
Klient s námi má několik garancí. Dnes máme po republice dvacet zastoupení, kdy klient může přijít, v klidu a diskrétně vše probrat a až následně se rozhodnout, co dál podnikat. Dále garantujeme nejnižší cenu zlata na trhu a díky naší produktové řadě a postavení, které máme vůči slévárnám, tak mu do budoucna nabízíme, řekněme, VIP cenu a přístup k surovině. S pýchou musím konstatovat, že cesta kvality na úkor kvantity se nám vyplatila a klienti se nám opakovaně vrací. Pečlivě si vybíráme a školíme partnery. Nechceme, aby klientům věšel na nos nějaké pohádky, ale mohl je pravdivě informovat. Transparentnost je pro nás zcela zásadní.
Autor: Miloš Štěpař (časopis Muži v Česku)