- Každý člověk hledá co nejlepší investici, která jej zabezpečí do konce života.
- Teď se zdají být touto investicí kryptoměny, především bitcoin.
- Tradiční investice sice nepřinášejí jistotu stonásobku, na druhou stranu mohou kdykoliv pomoci v nouzi, což se o virtuálních penězích říci nedá.
-
Tradiční švýcarská rodina má doma coby součást celkového majetkového portfolia zlato ve fyzické podobě. Na každého člena rodiny připadá minimálně jedna unce zlata, za každou nemovitost zatíženou hypotékou se sluší mít pět uncí a za každou už zaplacenou nemovitost aspoň deset uncí. Zlato je považováno za držák. Držák, který ovšem zhruba ze 400 dolarů za unci v roce 2005 posílil k 1900 dolarům koncem roku 2011, aby nyní klesl na necelých 1300 dolarů za unci. Zlato je ale zlato a jako takové má ve „štrozoku“ aspoň ve Švýcarsku své místo. Čeští investoři − stejně jako všichni ostatní − hledají také zlatý grál, jenom by chtěli takový, jehož hodnota je v čase nezpochybnitelná a setrvale rostoucí. Kdo by odolal nákupu za deset dolarů a následnému zhodnocení na pět, deset tisíc?
V současnosti se zdají být pro takto ideální způsob zhodnocení kryptoměny, kromě bitcoinu například ethereum, dash, monero či litecoin, které takřka z nuly vystřelily k mnohaset- či mnohatisícidolarovým hodnotám. Kdo nakoupil kdysi bitcoin za pár dolarů, stal se multimilionářem. Investice se zdá být výhodnější než nemovitosti, zlato a další tradiční komodity.
Problém ovšem je, že stačí „drobný“ zásah a je po zhodnocení. Pokud bitcoin z historického maxima osmi tisíc dolarů dokázal za pár dní oslabit skoro o třicet procent (a pak zase včera o něco posílit) jenom proto, že se zrušilo plánované štěpení kvůli nové aktualizaci kódu, potom se dotyčnému, který zakoupil měnu na maximu s vidinou dalšího nekonečného růstu, musí udělat minimálně nevolno. Ani prognózy analytiků, že kryptoměny časem nahradí běžné měny, které devalvují kvůli inflační politice centrálních bank, nejsou z hlediska okamžitého pohledu na vývoj ceny uklidňující.
Tradičním investicím se samozřejmě pády a vzestupy nevyhýbají, stejně jako se může stát, že se kdysi výhodná investice v čase promění v obyčejnou mísu cibulí (kdo si dnes vzpomene na tulipánovou horečku v 17. století v Nizozemsku, kdy se cibule tulipánu dala směnit za 24 vozů s obilím, 8 vepřů, 4 krávy, 4 sudy piva, 1000 liber másla a několik beček sýra?). Vzhledem k výhodám kryptoměn a k jejich setrvale rostoucí tržní kapitalizaci mají své místo v současném světě investic.
Pokud budeme brát kryptoměny jako jednu z možností a budeme počítat s tím, že je možné o peníze přijít, stejně jako u řady jiných investic, potom je všechno v pořádku. Kdo ale spoléhá na setrvalou hodnotu, která v nouzi může vždy pomoci, u kryptoměn ji nenajde.
- Zdroj : HN
Autor : Jana Babková
Publikováno : 16.11.2017