Přijde vám tato varianta rozumná ?…….

Většina penzijních fondů, ve kterých si na důchod se státním příspěvkem spoří zhruba 4,5 milionu lidí, loni nepřekonala svými výnosy inflaci. Jednak je to tím, že ceny loni výrazně zrychlily růst a inflace loni vyskočila na 2,5 procenta, dalším důvodem je, že úrokové sazby i výnosy z dluhopisů se v roce 2017 jen pomalu odrážely ze dna.

Inflaci tak loni překonalo jen jedenáct účastnických fondů. Všechno to jsou tedy fondy, do kterých Češi mohou přes penzijní společnosti investovat až od roku 2013. A ve všech případech jde o fondy s odvážnější než konzervativní investiční strategii. Naopak všechny transformované fondy, tedy fondy bývalého penzijního připojištění, loni skončily výrazně pod úrovní inflace. Jejich majitelé tak musí spoléhat, co se zhodnocení týče, na státní příspěvek.

V reálném vyjádření, tedy po započtení inflace, ale v minusu transformované fondy za loňský rok jsou. Střadatele může ale uklidnit státní příspěvek, který u průměrné měsíční úložky činí zhodnocení zhruba tři procenta ročně. Ve finále se tak hodnota vložených peněz po započtení státního příspěvku mírně zhodnotí, což je stále lepší výsledek než u mnohých konzervativních účastnických fondů.Celý článek na :