Jak vůbec mohou dluhopisy, které nesou ztráty, vůbec existovat? Jak mohou na trhu přežít? Zjevně je někdo musí kupovat – jinak by existovat nemohly, nebylo by možné je vůbec vydat. Kdo ale může dobrovolně koupit něco, o čem dopředu ví, že mu to přinese ztrátu?!

Budete se možná divit, ale důvody investorů k nákupu dluhopisů se záporným výnosem jsou různé. A přesně jak by se dalo čekat, většinou někde v pozadí skrytě stojí stát.

Někteří investoři jsou k takovému podivnému ztrátovému nákupu nuceni regulací. Ta jim stanoví, že kromě dluhopisů určitých vlastností nemohou kupovat nic jiného. Musí proto kupovat něco, co jim přináší ztrátu. Regulace vznikla proto, aby ochránila klienty, ale v realitě jim škodí.

Jiní investoři zase kupují ztrátové dluhopisy proto, že je sami, i bez regulace, považují za bezpečné. Alespoň to léta učily učebnice financí. Dnes už to sice moc neplatí, ale zvyk je železná košile. Také si tím škodí.

Ještě další investoři naopak v dluhopisech vidí velký potenciál zbohatnout, protože je za tak učebnicově bezpečné už nepovažují. Třeba když to vypadalo, že Řecko zbankrotuje, měly jeho dluhopisy tak rekordně nízkou cenu, že lákala k nákupu. A ti, kdo měli odvahu je koupit, na nich opravdu vydělali. Prostě si vsadili na to, že tyto dluhopisy Řecko splatí, a zrovna se povedlo.

Ne vždy ale taková sázka vyjde. Občas si odvážný spekulant s dluhopisem se záporným výnosem vyrobí ztrátu.

Obecně totiž můžeme rozdělit spekulace s dluhopisy na dva případy:

Zaprvé investor drží dluhopis do splatnosti. Jde o spekulaci na to, že dostane slíbené úroky (označované jako kupóny) a na konci navíc ještě dostane splacenou celou nominální hodnotu dluhopisu.

Anebo zadruhé investor dluhopis podrží jen chvíli a následně ho za vyšší cenu prodá ještě před jeho splatností. V tomto případě jde čistě jen o spekulaci na pohyb ceny. Prostě jde o pokus koupit levně, prodat draze.

Pokud investor nečeká na splatnost dluhopisu, ale spekuluje na to, že cena ještě vzroste, může dávat smysl i to, že koupí dluhopis, který nese záporný výnos. Dluhopis může být krátkodobě i se zápornými úrokovými sazbami zajímavou spekulací, pokud se spekulantovi podaří vychytat levnou koupi a drahý prodej.

Problém ale nastává, když se takové načasování nepodaří. Tedy když má dluhopis záporné výnosy a současně – na rozdíl od očekávání spekulanta – jeho cena už dál neroste. V tu chvíli tedy cena dluhopisu klesá, ale současně je jeho výnos pořád záporný.

Na takovém dluhopisu lze jen tratit, pokud se tedy nepouštíme do složitějších typů spekulace (typu krátký prodej a další), což ovšem například z regulatorních důvodů někteří investoři nesmějí podstupovat.

Když jsou výnosy záporné, nedává pro většinu lidí nákup dluhopisů smysl. Je to čistá ztráta. Dlouhodobí investoři by se měli dluhopisům se záporným výnosem vyhnout.

Jamie Dimon, šéf americké JPMorgan Chase, prohlásil: „Záporné sazby mají ohromný negativní dopad na střadatele a nízkopříjmové skupiny obyvatel, ale také na investory a kapitálové trhy. Já osobně bych si dluhopis se záporným výnosem nikdy nekoupil. Je na tom něco neracionálního.“ Naprosto s ním souhlasím.

Podobně to vidí i Německá asociace pojišťoven, která potvrzuje, že záporné výnosy nejsou pro pojišťovny zajímavé, a proto už německé pojišťovny německé státní dluhopisy nekupují. To samé ale říkají i mimoevropské pojišťovny. Pojišťovny proto musí nakupovat korporátní dluhopisy. Ty už ale tak bezpečné nejsou. Byznys pojišťoven tak musí být stále rizikovější. To je pro ekonomiku nebezpečné.

Přes to všechno je o dluhopisy se záporným výnosem zájem. Jak je to možné? Statistika z října 2019 ukazuje, že o německé dluhopisy se záporným výnosem mají zájem především cizinci, a to konkrétně ze Švýcarska a z Číny. Jejich jména sice nejsou známa, ale dá se předpokládat, že za poptávkou stojí tamní centrální banky. To totiž napovídá fakt, že roste zastoupení eur v jejich devizových rezervách.

Snad jen v případě Číny to jakžtakž dává smysl. Čína je dlouhodobě v obchodní válce s USA a je hlavním držitelem amerického státního dluhu. Může mít pocit, že když nenakoupí dluh americký, ale evropský, natře to tím Spojeným státům. Záporné výnosy se tak stávají součástí obchodní války o to, kdo bude příštím hegemonem planety.

Fakt, že dluhopisy nesoucí ztrátu se stále prodávají, není výrazem toho, že by byly „výhodné“, ale spíš odrazem regulace. Pro normálního střadatele je jakákoli investice, v jejímž pozadí jsou dluhopisy se zápornými výnosy, naprosto nesmyslná. Takovou investicí jsou ovšem i penzijní či podílové fondy, které tyto dluhopisy nakupují.