Možností, ako a do čoho  investovať zarobené peniaze, je veľa. Cez bankové účty, podielové fondy, akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti alebo zlato. Nás však zaujíma investícia do zlata, ktorá má niekoľko foriem. Tie môžeme rozdeliť na investície do fyzického zlata alebo do zlata papierového.

„Za investičné zlato sa považujú mince a tehly, ktoré si ľudia nezadovážia z dôvodu zberateľských alebo numizmatických, ale ako uchovávateľa  hodnoty papierových peňazí.“

Zlato ako tradičné platidlo

Od 6. storočia pred našim letopočtom  sa zlato používalo na výmenu ako peniaze. Uchovávalo hodnotu nielen medzi ľuďmi, ale tiež medzi štátmi. Po skončení Brettonwoodského menového systému na začiatku 70. rokov  20. storočia prestalo byť zlato platidlom, ale stále je vnímané ako jeden z najistejších a najpevnejších uchovávateľov hodnôt vôbec.

Zlato ako uchovávateľ hodnôt

Zlato je veľmi dobrým uchovávateľom hodnôt i v prípade kríz, kedy je možné zlato kúpiť v podobe investičných zliatkov (tehál) a mincí alebo  pamätných medailí a mincí. V prípade pamätných mincí a medailí ich hodnota závisí nielen na cene zlata, ale aj zberateľskej hodnote danej mince. Hodnota zlata môže poklesnúť v období krízy, keď sa ľudia prestanú venovať zberateľstvu a začnú viac  šetriť, ale na druhej strane bude jeho hodnota počas krízy pravdepodobne stúpať. Hodnota šperkov zo zlata sa odvíja nielen od výrobnej marže, ceny zlata, ale často sa tu pripočítava aj umelecká hodnota.

S ohľadom na vlastnosti zlata je jeho uchovávanie a  premiestňovanie  z miesta na miesto veľmi  jednoduché. Zlato má vysokú hustotu a hodnotu, čo je veľmi výhodné. Inou nepopierateľnou výhodou zlata je, že postupom času nepodieha korózii.

Zlato a ostatné cenné aktíva sú aktivom hmotným a likvidným. To znamená, že je ľahko obchodovateľné. Naproti tomu nehnuteľnosti, napriek tomu,  že sú hmotné, tak rozhodne  nie sú jednoduchšie obchodovateľné. Ďalšou  výhodou investičného zlata je, že jeho dodávka je oslobodená od DPH podľa § 67 Zákona č. 222/2004 Z.z.  Zákona o dani z pridanej hodnoty.

Zlaté mince a medaily

Zlato si v zásade môžete nakúpiť v zliatkoch alebo minciach, ktoré majú rôzne hmotnosti a to od niekoľko gramov až po kilogramy zlata. Hodnota zlata rapídne klesá jednak podľa hmotnosti kúpeného zliatku, ale tiež s objemom zlata. Pre niektoré burzy sú ceny uvádzané až nad 10 kg.
Investičné zlaté mince emituje Česká národná banka od roku 1993. Ich razenie má na starosti Česká mincovňa, ktorá sa riadi päťročnými emisnými plánmi. Mince je možné použiť ako investičné zlato, čo nie je v posledných rokoch úplne možné, pretože ich dopyt medzi zberateľmi mnohokrát navyšuje hodnotu samotného kovu.

Najlepšie pre investovanie sú celosvetovo uznávané investičné mince, ktoré síce nemajú tak vysoké zberateľské prémium, ale sú likvidné v štátoch mimo Európy. Likviditu zlatých mincí môžete dobre posúdiť podľa certifikátu IRA Acceptable penzijného fondu USA.

Múdra investícia do budúcnosti

Klientom, ktorí túžia rozumne zúročiť svoje peniaze, doporučujeme práve nákup zlata, ktorý je jedným z tradičných a spoľahlivých typov investícií. Dôvody sú celkom jasné. Jeho cena neustále rastie, je stabilná a zaručuje dlhodobé uchovanie hodnoty investície. Pre nákup zlata je možné nájsť pragmatický dôvod, ktorý pracuje s teóriou, že sa finančný svet zrúti a len zlato v jeho fyzickej podobe si hodnotu uchová.

Pokiaľ máte záujem o miesto na našom bezplatnom seminári ohľadom investovania financií, prihláste si svoje miestoTU.

Pokiaľ máte doplňujúce otázky alebo chcete poradiť s nákupom zlata v našej spoločnosti, zavolajte nám na telefon +420 776 834 788  alebo napište na náš email info@att-investments.eu.