Rickardson opírá svůj pozitivní výhled na cenu zlata také o poptávku po fyzickém kovu. Podle něj čínští a švýcarští obchodníci a zpracovatelé zlata očekávají nedostatek fyzické nabídky z důvodu omezeného množství nových nalezišť.

Federální výbor pro volný trh (FOMC) se v prosinci sejde, aby rozhodl o dalším kurzu měnové politiky FEDu. Podle některých analytiků jsou trhy příliš uspokojené dlouhou rally na akciových trzích, než aby plně docenili nebezpečí, které zvýšení úrokových sazeb představuje. „Naší největší obavou je nyní to, že investoři zaslepeni současnými rekordním posilováním amerických akcií nebudou schopni rozpoznat negativní důsledky utahování měnové politiky na akciový trh,“ komentuje situaci před zasedáním FOMC Joel Kruger, měnový stratég v LMAX Exchange.

Ačkoli trhy nyní přisuzují prosincovému zvýšení sazeb více jak 90% pravděpodobnost, podle analytika Jima Rickardse nakonec rozhodnou až údaje o jádrových výdajích na osobní spotřebu (PCE), které budou zveřejněny před zasedáním FOMC 12. a 13. prosince. Příliš nízký údaj by mohl způsobit odklad zvýšení sazeb, což by vzhledem k současným tržním očekáváním vedlo k prudkému oslabení dolaru a k růstu ceny zlata. Naopak v případě, že ke zvýšení sazeb dojde, na cenu zlata to bude mít pouze minimální vliv, jelikož prosincové utažení měnové politiky FEDu je již trhy zohledněno.

Zdroj : W4T.CZ